Běžecké lyžování

běžecké_lyžování1

Jen těžko najdete nevýhody běžeckého lyžování. Oproti klasickému běhu nezatěžuje klouby a kondice se jím rozvíjí výrazněji lépe. Jedinou vadou na kráse tak může být vyšší pořizovací cena výbavy a nutnost zvládat správnou techniku.

Pokud však obě výše zmíněné podmínky splňujete, nic vám nebrání vydat se do bílé stopy. V běžeckém lyžování rozeznáváme dvě techniky – techniku klasickou a bruslení. Pro tzv. „klasiku“ je nutné opatřit si společně s běžkami stoupací vosky, které se nanáší v souvislé vrstvě začínající cca 10 cm nad úrovní vázání a konče 10 cm pod ním. Vždy je nutné sledovat údaj o teplotě, pro kterou je vosk určen, bývá uveden na okraji balení.

Obě techniky vyžadují, aby byla celá skluznice opatřena ještě tzv. sjezdovým voskem. Ten se oproti vosku stoupacímu nanáší po celé délce skluznice a k jeho impregnaci je nutno použít žehličku.

Dost však o materiální stránce, pojďme se podívat, jaké benefity běžecké lyžování pro naše tělo přináší. Největší výhodu, kterou „běžkování“ trumfne většinu sportů, je souvislé zatížení horní i dolní části těla. Zároveň patří běžecké lyžování mezi nejlepší sporty k rozvoji kondice a hubnutí. Důvodem je aerobní podstata pohybu, při které se pohybujeme delší dobu v nižších tepových frekvencích, v tzv. fatt burning zóně.

Věděli jste, že běžci na lyžích vykazují nejlepší hodnoty maximální spotřeby kyslíku (VO2max) ze všech sportovců? Důvodem je kontinuální zatížení v trénincích, které navíc často probíhají ve vysokých nadmořských výškách, což u běžkařů podporuje tvorbu červených krvinek a tím pádem lepší využívání kyslíku.

České hory poskytují nespočet možností k běžeckému lyžování, a pokud nejste vyznavačem bruslení, můžete jít běhat v podstatě na každou louku či pole, kde je stopa. V možnostech tohoto článku není informovat o všech možnostech k běžkování, proto vám přinášíme pouze ty vybrané.

Pokud chcete vyrazit na běžky do jižních Čech, určitě navštivte tratě okolo Zadova. Další informace o šumavských tratích naleznete zde. V době, kdy celé území ČR trápí nedostatek sněhu, se dá běhat jen na pár místech. Jedním z takových jsou tratě v okolí Pradědu v Jeseníkách. Určitou nevýhodou jsou časté změny počasí a více než časté školní kurzy, nicméně pokud budete mít štěstí, svoji stopu si jistě najdete. Informace nejen o nich naleznete zde.

Výborné podmínky, kterých využívá nejen česká biatlonová reprezentace, poskytuje Nové město na Moravě. Naleznete tu stadion s malým okruhem, pro zdatnější běžce však areál nabízí i velké okruhy s množstvím nepříjemných stoupání. Internetové stránky Vysočina arény k dostupnosti zde.

Věřte tomu nebo ne, možnosti k běžeckému lyžování naleznete i v Praze. Při dostatku sněhu a zimních teplotách umožňujících umělé zasněžování je možno běhat ve Ski areálu Chuchle. Pro letošní sezonu areál slibuje délku okruhu cca 1000 metrů, šířku 6 metrů a bude denně strojově upravován pro klasiku i pro bruslení. V případě dostatku přírodního sněhu by měl být okruh prodloužen.

Autor: Jakub Kovářů


 Zimní sportovní oblečení značky Under Armour

panske_kompresni_triko_under_armour_modre_1265648-410_2-900x900 panske_kompresni_triko_under_armour_modre_1265657-400_a-900x900 under_armour_womens_coldgear_infrared_crew_triko_cerna_1248574-001_2-900x900


Pánské kompresní tričko / Pánské kompresní tričko / Dámské zimní tričko