ENERGETICKÉ GELY A ENERGETICKÉ ŽVÝKAČKY

all4fit_energy_gely_zvykacky_kofein_blog_clanek

 

Po určité době běhu každý běhání propadne a už ti nestačí jen lehké proběhnutí okolo parku. Začneš se posouvat dál a prodlužovat vzdálenosti výběhu. S tím je ale spojené i doplnění tekutin a energie. Na řadu přichází gely.

Jsou gely opravdu pro každého? Kdy si ho mám vzít? Užiji ho i v běžném tréninku na 5km, když běhám za barákem? A co energetické žvýkačky? Řeč není o orbitkách!

 


 Energetické gely mohou, ale nemusí být skvělým doplňkem do přípravy a závodu. Jsou bez rozdílu vhodné pro muže i ženy (dětem do 15 let a těhotným ženám rozhodně nedoporučuji). Gely ti při závodě dodají rychlé cukry, které jsou tou nejrychlejší energií pro tělo, protože z nich tělo čerpá energii ihned (na rozdíl od pomalých cukrů, které jsou složitě zpracovávány a do těla se uvolňují postupně). Navíc k tomu díky designu vypadají skvěle. Máš pocit, že v ruce držíš zázračný pytlíček, který z tebe po otevření udělá super hrdinu a dokonce i chutnají výborně.

ENERGETICKÉ GELY jsou plné rychlých cukrů a někteří výrobci přidávají i BCCA a vitamíny C a B  pro účinnější využití energie.all4fit_magazin_blog_energy_zvykacky_gely

Na půlmaraton řada běžců ani gel nepotřebuje. Já osobně si beru jeden, kdyby náhodou energie došla. Během maratonu už se bavíme o 3 - 4 ks, kdy cca po každém 10km otevíráš jeden gel.

Energetický gel ale není iontový nápoj u kterého také musíme dávat pozor v jakém poměru ho ředíme, aby nedošlo k bolestem břicha. Kombinace gelu a ionťáku v jednom na trhu není.

Můžeš se to splést s energetickým koncentrátem, který navíc obsahuje i pomalé sacharidy a  kofein. Koncentrát je vhodný pro intenzivnější zátěž (triatlon nebo i maraton). Kofein zvyšuje využití sacharidů a tím šetří zásoby glykogenu.

 

Kdy si vzít gel

Gel se neužívá ve fázi, kdy už nemůžeš a máš mžitky před očima, ale energie se do těla doplňuje postupně. Nezapomeň na jedno - vždy se musí dostatečně zapít cca 200ml vody, abys předešel křečím a bolestem břicha.

S gely ale opatrně. Pokud na ně nejsi zvyklý a nikdy jsi je netestoval, mohou vyvolat až průjmové stavy nebo zvracení. Jednoduše, nic se nemá přehánět. Proto je vhodné otestovat je nejprve v rámci tréninku a zjistit, jak tělo zareaguje.

Já osobně jsem po jedné neblahé zkušenosti zastánce hroznových cukrů, další závod s bolestmi břicha už si nechci nechat zkazit. Hroznový cukr je na rozdíl gelu přírodní, lehce stravitelný a obsahuje pouze cukr, nikoliv BCAA, vit. a jiné složky, jako gel, kde najdeš mimo jiné i minerální látky. Pokud ale mám sáhnout po gelu, volím: USN VOOMA gel. Výborná chuť a v závodě mě vždy podržel.

Pokud si jdeš jen lehce na hodinku zaběhat, určitě si bohatě vystačíš s vlastními zásobami těla z běžné stravy. I půlmaraton se dá v pohodě odběhnout bez doplňků, záleží jen na tobě, na co tělo naučíš. Bohatá strava by ti ale měla zaručit klidný závod s protnutím cílové pásky. Já doporučuji gely až na běhy delší (nad cca 120 minut), jako je maraton, v současné době populární dlouhé překážkové běhy nebo závody jako je např. Vltava Run či NoMen Run.

ENERGETICKÉ ŽVÝKAČKY

Pozor! Žvýkačky jsou na rozdíl od gelů plné kofeinu, což ti taky, stejně jako gel zvýší tepovou frekvenci, ale v daleko vyšším měřítku! Obvykle je uvnitř žvýkačky prášek, který má budivé účinky. Energetické žvýkačky tě doslova nakopnou. Obvykle obsahují okolo 100g kofeinu, který v dutině ústní funguje téměř okamžitě. Takové nakopnutí je u běhu až kontraproduktivní. Využil by ho spíše sprinter, proto bych řekla, že k běhu jsou nevhodné. Užití, ale určitě najdou v posilovně nebo jako nakopávače před tréninkem.

 

Autor: Nikola Bartáková

V1 V2 V3 V4
V5 V6 V7 V8