Esenciální složky potravy

Výraz esenciální můžeme vyjádřit i jako hlavní, důležitý, podstatný a základní. Ve spojení s potravinami je ale esenciální nahrazováno slovem „nepostradatelné“. Jedná se o ty složky potravy, které si náš organismus neumí vyrobit sám, tudíž je do těla musíme dopravit v konzumované potravě.

Mezi esenciální složky potravy patří esenciální aminokyseliny, esenciální nenasycené mastné kyseliny, vitamíny, minerály a také voda.

ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY

Aminokyseliny jsou základní stavební prvky všech bílkovin. Naše tělo samo o sobě jich umí rozpoznat (kódovat) 21, ale jen 9 z nich patří mezi nepostradatelné. Navzdory svému názvu jsou to naopak méně důležité aminokyseliny, proto si živočichové mohli dovolit ztratit schopnost jejich syntézy a stali se závislí na jejich přívodu zvenčí. Ty aminokyseliny, které jsou pro živočichy esenciální, dokážou syntetizovat, tedy vytvářet rostliny a bakterie. Jsou pak zdrojem těchto aminokyselin pro všechny ostatní organismy. Existují i semiesenciální aminokyseliny, tedy takové, které jsou buď potřebné zejména pro růst a vývoj, tedy je potřebují potravou dodávat jen děti nebo ty aminokyseliny, které se v těle vytvářejí pouze z jiných esenciálních aminokyselin.
Pokud jíte vyváženou stravu, nemusíte se o nedostatek esenciálních aminokyselin bát. Tak například AMK fenylalanin (jedna z esenciálních AMK) je velmi hojně obsažena v čokoládě.

ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY

Mastné kyseliny jsou také základní stavební prvky, ale tentokrát tuků. I zde platí, že existují v těle i takové mastné kyseliny (a je jich většina), které si organismus v kritických případech umí vytvořit sám. Mezi esenciální MK patří omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Nejdůležitější ale není tak jejich příjem, jako poměr jejich příjmu, což je velmi široké téma, které vystačí na samostatný článek.

omega 3 MK → jsou obsaženy především v mase ryb (losos, makrela, sleď, pstruh), dále pak např. ve vlašských ořeších. V české republice je jejich příjem všeobecně nižší, než by měl být.

omega 6 MK → naopak u omega 6 MK je jejich příjem značně vyšší, než jeho doporučené dávky. Tyto MK se nacházejí ve slunečnicových semenech, pšeničných klíčcích, kukuřici a v některých margarínech, což je, přiznejme si, silný základ „českého“ jídelníčku.esencialni_slozky_potravy_all4fit_1

VITAMÍNY

Vitamíny také patří mezi látky, které si tělo neumí „vyrobit“ samo. Existují vitamíny rozpustné v tucích (vit. A, D, E, K), které i přesto, že je musíme do těla dostávat potravou, jsou právě v tucích uloženy v takových zásobách, že bychom se bez jejich příjmu nějakou dobu obešli. Druhá skupina jsou vitamíny rozpustné ve vodě (vit C a B – komplex), kterými se nemůžeme předávkovat, protože jsou v těchto případech vylučovány močí nebo potem. To ale naopak vede k tomu, že je musíme pravidelně doplňovat.

esencialni_slozky_potravy_all4fit_2

MINERÁLNÍ LÁTKY

Existují i takové minerální látky, které označujeme jako neesenciální, ale ne z důvodu toho, že by si je naše tělo snad umělo vytvořit samo, ale kvůli tomu, že je k životu nepotřebujeme. Na druhou stranu pokud se nám do organismu dostanou, nejsou pro nás toxické. Mezi esenciální minerální látky patří na příklad sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, síra, železo, zinek a další.

VODA

Ano, i vodu musíme do těla doplňovat. I přesto, že tělo si dokáže 200 – 300 ml vody za den vytvořit samo, a to jako zbytek ostatních chemických reakcí, které v organismu probíhají. Toto množství nám ale nestačí, proto musíme vodu doplňovat pitím. Doporučený objem je kolem 2,5 litru za den. Opět je ale toto číslo pouze orientační. Záleží na mnoha faktorech od venkovní teploty, přes individuální denní aktivitu až po vlastní pocit, který je asi tím nejdůležitějším.

Autor: Kateřina Novotná


 SURVIVAL OMEGA 3 FAIR POWER® OLIMP SPORT NUTRITION - VITAMÍNY - GOLD OMEGA 3 - 60CPS.REFLEX NUTRITION OMEGA 3 90CPS.