Iontové nápoje

ALL4FIT.cz iontove napoje

Pitný režim ke sportu rozhodně patří a je jeho neodmyslitelnou součástí. Stejně tak, je jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje náš výkon. Bez pití vody, se neobejdeme ani v běžném životě.

Na trhu se setkáte s řadou iontových nápojů, ale který je pro vás ten správný? Věděli jste, že špatná volba iontového nápoje vám může narušit výkon a v závodě i výsledek? A to nechceme!

 


Během dne, ale hlavně při výkonu, se tělo zbavuje tekutin. Lidský pot ale není pouze čistá voda. Kromě odpadních látek obsahuje i ionty (je hypotonický) a minerální látky. Podle délky zátěže je potřeba tělu vracet látky, o které jsme ho při tréninku připravili. Do 30 minut ti bohatě postačí doplnit čistou vodu, ale nad 30 minut už je třeba myslet i na minerální látky, aby nedošlo k nepříjemným křečím. Nejvíce dbej na doplnění hořčíku, sodíku, vápníku, draslíku a fosforu. V iontových nápojích je obvykle obsažen i cukr, či jiné sladidlo, který je potřeba během výkonu do těla dodávat. A dále i různé vitamíny - C, E, B1, někdy i taurin, kofein a jiné látky, které zase napomáhají při regeneraci. Přesto ti ale nenahradí veškeré vitamíny a minerály, proto je třeba doplňovat je i z jiných zdrojů např. tablet.

Zda je iontový nápoj méně či více kvalitní poznáš dle složení, které je výrobcem uvedeno na obalu. Je ale možné že někomu výborný „ionťák“ jednoduše nesedne. Pokud se přežene koncentrace - ionťák : voda, může to vyvolat až průjmové stavy. Každé tělo je odlišné, proto je třeba vše (hlavně před závody) vyzkoušet.

Pojďme se na ně podívat popořadě.

Iontové nápoje se od sebe odlišují složením - osmolalitou (neboli hustotou), a proto je dělíme na:


hypotonický - osmolita (hustota) iontů je nižší než naše krev. Jsou vhodné při běhu a cyklistice, lekcích aerobiku, tančení (u sportů, kde z tebe teče pot proudem).  Jedná se o nejširší skupinu iontových nápojů na trhu.

Doporučujeme: např. AMINOSTAR - X power nebo AMIX - champion sports fuel


izotonický -  osmolita (hustota) je totožná s krví a doporučují se především u silově-vytrvalostních sportů, kde potíš krev.

Doporučujeme: Multipower - Energy Charge - 500ml

                            AONE - Iontový nápoj - Pep Up - 1000ml


hypertonické - mají vyšší osmolitu (hustotu) jak krev, a proto pro sportovce nejsou příliš vhodné, protože může dojít k narušení rovnováhy v organismu, což vede až k dehydrataci. Tento typ nápojů většinou na trhu ani nenaleznete a ve sportu nenalézají téměř žádné uplatnění. Využívají se především v medicínském užití.


Jednoduše řečeno, iontové nápoje napomáhají ke správné rehydrataci (zavodnění) těla Je vhodné je pít především při výkonu, ale určitě iALL4FIT.cz sportovni nápoj po, kdy je potřeba doplnit minerální látky a nastavit v těle rovnováhu. V rámci tréninku můžeš pít ionťák každý den. Největší užití nalezneš u hypotonických nápojů. Pozor, pro svou výbornou a sladkou chuť lidé často nahrazují šťávu iontovými nápoji. Můžeš si tím narušit vnitřní rovnováhu organismu, protože budeš přijímat zbytečně moc minerálních látek, které jsou v nápojích obsaženy. V horším případě si zaděláváš na ledvinové kameny a zbytečně si přetížíš ledviny.

Iontové nápoje jsou vhodné pro běžné sportovce a pro vrcholové jsou dokonce nepostradatelné, samozřejmě je mohou pít i mladí sportovci. Nejenom že ti mohou dodat energii a vyvážit rovnováhu v těle během zátěže (tréninku), ale zrychlují i regeneraci.

 

Autor: Nikola Bartáková


amino x power iso iont star
vitalade Survival maxx ion