Jak je to s běháním v zimě

Mnoho z vás se s tím již jistě setkalo. „Ty běháš v zimě? Jsi blázen? Zničíš si zdraví!“ Pravdou však je, že při správném oblečení a dodržení několika zásad není třeba se běhu v zimě bát. Tady vám přinášíme ty nejdůležitější.

Základem je oblečení

Při nízkých teplotách (myšleno teploty pod 10 °C) je nutné začít své oblečení mnohem více zvažovat. Mnemotechnická pomůcka – cibule. Při všech vytrvalostních sportech v zimě je nutné jednotlivé vrstvy kupit na sebe. První vrstva by měla být vždy maximálně prodyšná, ideálně z funkčního materiálu a neměla by bránit pohybu. Profesionálům se v tomto směru velice osvědčují kompresní trika a podvlékačky.

Druhá vrstva = teplo. Nicméně věřte, že bavlněný svetr od babičky není nejvhodnější varianta. Tepelná vrstva by měla dostatečně zahřát, ale zároveň by neměla bránit odpařování.

Vrchní vrstva musí vaše tělo dostatečně ochránit před vlivy venkovního prostředí. Naprosto nevhodné jsou v tomto ohledu šusťákové bundy, které působí jako fólie. Sice v nich nezmoknete zvenku, ale doženete to zevnitř. A další pomůcka pro běh v zimě – pot mrzne. Nezapomínejte proto na rukavice a běžeckou čepici.

Běhání_v_zimě_1

Postačí mi stejné boty jako v létě?

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď – ne. Běhání v silničních botách je naprosto nepřijatelné. Silničky jsou vyrobeny tak, aby se v nich noha nepařila, mají tedy množství větracích otvorů, což přirozeně není pro zimní podmínky ideální. Jedinou možnou variantou jsou tzv. crossové boty. Ty jsou opatřeny protiskluzovou podrážkou a jsou povětšinou nepromokavé. Někteří výrobci už dokonce nabízejí obuv určenou speciálně do zimních podmínek.

Nutné je myslet na ochranu kotníků. Ty nesmí být holé! Předejdete tak bolestem a problémům i při běžné chůzi.

Běhání v zimě má svá specifika

Při běhu ve sněhu byste měli dodržovat několik zásad, které se liší od běhání v běžných podmínkách. Zaprvé byste měli běhat souvislou nebo střídavou (klasický indiánský běh) metodou. Vyvarujte se intervalovému tréninku, v prostojích byste zbytečně promrzali.

Důležitým bodem je dýchání. Při nezvládnutém dýchání hrozí v zimě nachlazení horních i dolních cest dýchacích. Snažte se nadechovat nosem a vydechovat ústy a hlavně pravidelně. Můžete dýchat 2 kroky – nádech, 2 kroky výdech, nebo 3 kroky nádech a 3 nebo 2 kroky výdech.

Při delších bězích byste u sebe měli nosit termosku s teplým nápojem. Při aerobních aktivitách v zimě se právě na pitný režim často zapomíná, protože chlad v nás neevokuje pocit žízně jako sucho. Opak je však pravdou. I když se pocitově nepotíte a není vám přílišné teplo, vodu ztrácíte. Důkazem je odpařování z povrchu těla nebo „kouř“ od úst.

Po skončení běhu je více než kdy jindy nutné zamířit do sprchy a do tepla. Snažte se, aby vaše svaly před i po běhu zbytečně neprochládaly a věnujte dostatečný prostor strečinku. Po skončení jakékoli aktivity by mělo být protahování plynulé a pomalé, se zvláštním zřetelem na prodýchávání.


Autor: Jakub Kovářů