Kineziotaping

Tejpování jako takové, tedy lepení pásek – tejpu na kůži za účelem zafixování, je celkem známá věc. Co už je ale méně známé je tak zvaný kineziotejping, což je také lepení pásek na kůži, ovšem za úplně jiným účelem.

Kineziotejpování je moderní fyzioterapeutická (rehabilitační) metoda, kdy se na tělo aplikují různě barevné elastické pásky. Pásky jsou vyrobeny z bavlny a jejich váha a tloušťka je srovnatelná s lidskou kůží. Tejp propouští vzduch, vlhkost a je na něm speciálně naneseno vysoce hypoalergenní akrylátové lepidlo. Tyto vlastnosti umožňují několikadenní nošení.

Kineziotaping_2

Kineziotejpy poznáte od těch běžných snadno. Jsou barevné, ale hlavně pružné, čímž se dostáváme k hlavnímu rozdílu, který sice není vidět, ale věřte, že je rozhodně znát. Hlavní rozdíl totiž tkví v účinku. Kineziotejpy jsou „multifunkční“ a velmi všestranné. Podle směru nalepení pásek a podle zvoleného napětí dovedeme svaly aktivovat nebo uvolňovat. Můžeme také nalepit pásky tak, aby zmírňovaly otoky, vyhlazovaly jizvy nebo pomáhaly ke správnému držení těla. Tejpy pomohou, zároveň však absolutně neomezují v pohybu, což je další podstatný rozdíl od fixačních tejpů.

Při aplikaci těchto speciálních tejpů dochází k několika účinkům na lidské tělo. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cirkulaci přímo pod tejpem a následné zvýšení látkové výměny. Výsledkem je např. výrazné zlepšení rozsahu pohybu těla, omezení bolesti a zmenšení otoku. A jaké jsou nejvýznamnější účinky kineziotejpů?

  • Zlepšení funkce svalů

Při zranění svalu dochází k jeho poškození, čímž může ve svalové buňce vzniknout prasklina. Výstup tekutiny touto prasklinou do mezibuněčné oblasti pak vede ke zvýšení tlaku, čímž jsou drážděny tlakové a bolestivé senzory. Následky jsou kromě bolesti také výrazné zvýšení napětí, tuhost, otok apod. Využití tejpů je také pooperativní, kdy místo hypertonie (zvýšeného napětí) nastupuje hypotonie (snížené napětí). V obou případech se mohou svaly podpořit kineziotejpem. Po aplikaci kineziotejpu můžeme dosáhnout jak účinku tonizace (zvýšení napětí), tak naopak inhibice (snížení napětí) ošetřeného svalu.

  • Zlepšení funkce kloubů

Díky kineziotejpování, jak jsme uvedli výše, je dosaženo optimálního napětí a vzniká rovnováha mezi různými svalovými skupinami, což má pozitivní efekt na funkci kloubu. Stimulací směru pohybu při tejpování se působí na různé funkce kloubů.

  • Zmírnění otoků (ochrana proti cirkulačnímu omezení)

Na poškození buněk reaguje tělo vždy zánětlivou reakcí. Vytéká tekutina a zvyšuje se tlak v postižené oblasti. Důsledek je tzv. lymfatický otok. Díky vlnovitému uspořádání lepidla na tejpu je tlak na kůži v postižené části redukován. Následek je pak zvýšení lymfatického transportu v postižené oblasti, tudíž zmírnění otoku.

  • Tlumení bolesti (aktivace endogenního analgetického systému)

Kineziotejp je schopný tlumit bolest, důsledkem toho je, že funkce je opět upravena a nastupuje rychlé léčení. Tejp dovoluje provádět fyziologický pohyb bez bolesti a rychleji.

Kineziotaping_1

Nutno ale dodat, že správné nalepení je klíčem k úspěšnému využití všech účinků kineziotejpu. Jakmile je tejp nalepený špatně, ať už z hlediska místa nebo z hlediska napětí, jeho účinky se snižují nebo, ještě hůř, nejsou žádné. Musíme přesně vědět, co od tejpu očekáváme a podle toho ho také přesně nalepit. Nejlepší varianta je nechat si tejp nalepit od někoho, kdo to umí a ještě lépe od někoho, kdo i přesně ví, co vám je a co očekává od tejpu. Tuto funkci nejlépe splňují fyzioterapeuté. Pokud žádného nemáte, existují samozřejmě kurzy, kde vás to naučí, nicméně stojí poměrně dost peněz. Výsledkem, kromě toho, že si budete moci nalepit tejp sami, je ale i certifikát, který z vás dělá certifikované odborníky. Pokud ani tuto variantu nechcete využít, doporučuji youtube. Pod klíčovými slovy „kinezotaping“, postižená oblast a to, co od toho očekáváte (uvolnění, zmenšení otoku apod.) najdete mnoho a mnoho videí s celkem přesnými návody.

Tuto metodu, jak jsme byli zvyklí u běžných tejpů, ale nemusí používat jen sportovci, není to metoda léčby a regenerace pouze pro ně, ale pro každého z nás. Další výhodou kineziotejpů je, že se lepí na několik dní, kdy po celou dobu působí na danou část těla. Nejenže vydrží běžné sprchování po (propoceném) tréninku, ale běžně je používají i plavci, takže jejich výdrž na kůži je při správném použití opravdu veliká. Mohou se tedy bez problémů namočit, na jejich funkci se nic nezmění. Ani těhotenství není kontraindikací, naopak - kineziotejping vám v těhotenství nebo i v šestinedělí uleví na příklad od bolestí zad či břicha. Až doslouží – zhruba tak po 3 - 4 dnech, sundat si je můžete sami.

Barevnost tejpů není rozlišovacím údajem! Jedná se pouze o vámi zvolený design, kterým po dobu pár dnů chcete za účelem uzdravení zároveň ozdobit své tělo.

Autor: Kateřina Novotná


 

Kine_max_uvodni_fotka 4429(11) 4431(19)