Kruhový trénink

V potu tváře skáčete přes švihadlo a jako nervózní senior v MHD čekajíc, kdo mu uvolní místo na sezení, prosíte o hvizd píšťalky. Můžete přestat cvičit. Pak si uvědomíte, že ani zdaleka nemáte vyhráno, protože se přesunujete na kliky. Kruhový trénink, hovorově „kruháč“, je vynikající způsob jak zvýšit svoji sílu a zároveň zhubnout. Kombinuje v sobě týmovou práci, cvičení na hudbu, silové i aerobní cviky.

Kruhový trénink je tréninková metoda charakteristická postupným zapojováním vybraných svalových skupin při cvičení na stanovištích obvykle uspořádaných do kruhu. Hlavním principem je volba cvičení tak, aby bylo prostřednictvím vyššího počtu opakování dosaženo tréninkového efektu ve svalech i v kardiovaskulárním systému. Jinými slovy – cvičí se déle a s menší zátěží, čímž se jednak posiluje a jednak rozvíjí vytrvalost a hubne.

Lindsey-Vonn-Under-Armour

Tato tréninková metoda má samozřejmě řadu variant a podob, které se liší svým zaměřením. Cílit se může na tělesnou zdatnost obecně nebo na rozvoj specifické motorické schopnosti: základní sílu, silovou vytrvalost, aerobní vytrvalost nebo tonizaci svalstva (například před utkáním). Cvičení může mít i regenerační charakter.

Cvičí se obvykle na 6-12 stanovištích, přičemž se dbá na to, aby se střídalo zaměření jednotlivých cviků (např. břicho-záda, horní-dolní končetiny, komplexní-lokální cvičení). Přechody mezi jednotlivými stanovišti jsou předem dány a obvykle se při nich využívá měření stopkami (př. 30 s cvičení, 15 s přesun) a změn rytmu hudby. Výhodou kruhového tréninku je oddálení únavy variabilitou cviků, efektivní využití času i prostoru a vysoký tréninkový efekt.

Kruhový trénink je samozřejmě nejčastěji spjat se skupinou několika lidí, nicméně stejně dobře si ho zacvičíme i ve dvojicích a menších skupinách. Dokonce i jednotlivec si může zacvičit svůj vlastní „kruháč,“ pokud si dopředu rozvrhne stanoviště a řídí se časem cvičení. Plus je nutné dodat nepřeberné množství míst, kde je možné cvičit – tělocvičny, venku ale i doma v obýváku.

Kruhové tréninky často využívají netradičních forem cvičení. Může se vám proto stát, že budete tlouct kladivem, bušit do pytle, šplhat na laně, tlačit sáňky nebo převracet pneumatiku.

Možností, kde si kruhový trénink vyzkoušet, je celá řada. Na území hlavního města můžete navštívit tréninky Harcore-Tréninky, Fitmanie, Contours, Expreska, nebo Fresh kruháč. V Brně pak Body Revolution, InCore Fitness a stejně jako v Praze Contours.