Ovesné vločky v dietě?

Ovesné vločky v dietě

Ovesné vločky, jsou jedním z nejprobíranějších témat poslední doby. Pro koho jsou vhodné? Mohou je i sportovci v dietě? Dodávají energii nebo je to klam? Můžeš je jíst každý den?

 

Níže si můžete přečíst pár zajímavostí o vločkách a na závěr vám doporučím pár tipů na snídani nebo výživnou svačinu.

 


 

Složení na 100 g:

sacharidy   68,09 g

bílkoviny  13,14 g

tuky  6,78 g

vláknina  7,235 g   

Jak vidíš výše, ovesné vločky jsou bohaté na sacharidy. Ale na ty složité (polysacharidy), takže tělu trvá dlouho dobu, než je zpracuje a energie se do těla uvolňuje postupně. Udržují stabilní hladinu krevního cukru v krvi. Z toho vyplývá, že tě na dlouho zasytí a tak nemáš pocit hladu hned po snídani.  Jsou rychlým zdrojem energie a ideální volbou ke snídani.

Řadí se mezi obilné výrobky a vznikají drcením obilných zrn. Na trhu nalezneš celá ovesná jádra nebo drcené ovesné vločky.  Setkat se může s vločkami: ovesnými, špaldovými, žitnými nebo i ječnými, podle původu.  Pokud se vyhýbáš lepku, sáhni po rýžových, jáhlových, pohankových nebo kukuřičných. Aby ses jich nepřejedl, je vhodné je střídat nebo si koupit třeba rovnou mix.

Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem nejenom složitých sacharidů, ale i vlákniny, nenasycených mastných kyselin, vit. B1 a B6, E, leucinu, ale i minerálních látek - zinku, fosforu, vápník, železa. Napomáhají trávení a mimo jiné i tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Vědci dokonce zjistili, že ovesné vločky napomáhají odbourávání tuků a cholesterolu! Proto se hodí i do diety.

Ovesné vločky ti ale mohou být pomocníkem při střevních a žaludečních obtížích nebo poruchách trávení. Vzhledem ke složení by rozhodně neměli v tvém jídelníčku chybět!

Tipy na snídani:

samotná chuť ovesných vloček není extra vábná, ale vše si můžeš vyšperkovat - mlékem, jogurtem, ovocem, proteinem.

dosladit - medem, datlovým nebo javorovým sirupem, cokoliv co tě napadne

Ovesné kaše

nech vločky přes noc namočit a ráno do nich zamíchej, co tě napadne. Od medu, oříšků, ovoce a třeba i arašídového másla. Přidej špetku skořice nebo chia semínka a vydatná snídaně je na světě! (pozn. krémovějších kaší dosáhneš s drcenými vločkami)

Ovesné palačinkyOvesné palačinky fitness

50 g ovesných vloček

2 vajíčka

špetka skořice, lžička medu

hrst nasekaných ořechu

kakao

Všechny ingredience smícháme a vzniklou hmotu vylijeme na rozehřátou pánvičku. Vznikne ti palačinka, kterou si nakonec klidně můžeš pomazat arašídovým máslem nebo marmeládou.


Autor: Nikola Bartáková

 

 

1 4 2