Recenze + Recept: kakaové boby a konopná semínka

Ráda bych se zaměřila na tyto dva skvělé doplňky potravy, které jsou 100% rostlinného původu, takže budou vyhovovat i vegetariánům nebo veganům. Je lehké je zakomponovat do svých jídel, což vám také ukážu. 

Kakaové_boby_a_konopná_semínka_1

Kakaové boby

Většina lidí čokoládu a všechny její formy odsuzuje jako nezdravé a zdraví neprospěšné jídlo, zaškatulkují ho do sladkostí, které by člověk neměl konzumovat tak často. To ale platí pouze pro zpracovávané, upravované a uměle slazené čokolády, tyčinky a bonbóny, které nám v tak velkém množství nabízejí supermarkety. Původně je čokoláda rostlina (čokoláda=rostlina, salát=rostlina, čokoláda=salát?) a je velmi zdravá pro náš organismus. To se týká její nejpřirozenější podoby- kakaové boby.

Kakaové_boby_a_konopná_semínka_2

Antioxidant- stejně jako borůvky patří kakaové boby do skupiny antioxidantů- snižují šance na několik druhů rakovin, chrání buňky v našem těle a také snižují cholesterol.

Přírodní antidepresivum- všem známý fakt, že čokoláda zlepšuje náladu. A co teprve ta přírodní! Obsahují serotonin, což je látka, díky které máme dlouhodobě dobrou náladu, netrpíme stresem a depresemi.

Nosič energie- Stejně tak jako tlumí špatnou náladu, povzbuzují naše tělo, abychom mohli vydávat mnohem vyšší výkon. Podobně jako u kávy, ale bez špatných vedlejších účinků.

Podpora oběhové soustavy- hlavně díky obsahu hořčíku, který snižuje risk infarktů myokardu, srdečních příhod a také udržuje krevní tlak na správné hladině.

Hubnutí a trávení- vzhledem k velkému obsahu vlákniny jsou kakaové boby lehce stravitelné, stimulují trávicí enzymy, což následně pomáhá k udržení si své tělesné váhy/zdravému hubnutí.

Některé nutriční hodnoty ve 100 gramech kakaových bobů:

Hořčík - 342 mg
Bílkoviny - 15,8g
Vápník - 58 mg
Antioxidanty - 4800 mg
Železo - 202 mg
Vláknina - 25,5 g


Konopná semínka

Kakaové_boby_a_konopná_semínka_4

Ne moc rozšířená semínka, avšak svým obsahem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek jsou přímo darem přírody. Zde je několik důvodů:

Mega zdroj vitamínů, esenciálních tuků, bílkovin a minerálů- obsahuje vitaminy B1, B2, B3, B6, D, E, vápník, hořčík, železo, aminokyseliny. Přímo nabité zdraví prospěšnými látkami! Při častější konzumaci očekávejte zlepšení hojení ran, zvýšení energie, snížení cholesterolu a krevního tlaku, regulaci cukru v krvi.

Mastné kyseliny-  omega 3 a omega 6 (která se nachází například ve žloutku, ale bez zbytečného cholesterolu), což pomáhá k správnému fungování oběhové soustavy.

Kvalita vlasů, nehtů a kůže- zlepšují kvalitu a pevnost vlasů, nehtů a kůže. Také je doporučena jejich konzumace, pokud trpíte ekzémem (několik polévkových lžic konopných semínek denně).

Neobsahují lepek- takže pokud trpíte alergií na lepek nebo na ořechy, nemusíte se bát konzumace těchto semínek. 

Některé nutriční hodnoty ve 100 gramech konopných semínek:

 Vápník - 145 mg
Horčík - 483 mg
Draslík - 859 mg
Bílkoviny - 30 g
Omega 3 mastné kyseliny - 7,6 g
Omega 6 mastné kyseliny - 23,7 g

 

To by k informační stránce stačilo. Nyní k receptu! Jedná se o jednoduché smoothie, který můžete vypít ve sklenici nebo nalít do misky a následně ozdobit dalšími semínky, oříšky nebo ovocem. 

Ingrediance:

2 malé nakrájené banány, přes noc zmražené

1 čerstvý banán

1hrnek sójového mléka

Hrst oloupaných kakaových bobů (cca mezi 8 a 12 boby)

1 polévková lžíce konopných semínek

Ozdobení: konopná semínka, chia semínka, goji, müsli, kešu oříšky

Kakaové_boby_a_konopná_semínka_3

Postup:

V mixéru rozmixujte mražené banány s trochou mléka, poté přidejte čerstvý banán a zbytek mléka. Mixujte tak dlouho, než se všechny ingredience nespojí v hladkou texturu. Přidejte kakaové boby a konopná semínka a dál mixujte. Hotový smoothie nalijte do misky/sklenice, posypte semínky nebo oříšky vašeho výběru a je hotovo. 

Autor: Terezie Lindovská


 


Kakaové_boby_a_konopná_semínka_5Kakaové_boby_a_konopná_semínka_4