Superpotraviny

Jak už název napovídá, jedná se o potraviny, které jsou nějakým způsobem výjimečné. Obsahují velké množství důležitých živin, jsou bohaté na vitamíny a minerály, mají antioxidační účinky, podporují imunitní systém a jsou zkrátka „super“! Superpotraviny jsou nejkoncentrovanější a výživově nejbohatší potraviny na světě. Dokonale vyživují tělo, přestože přijímáme méně potravy – většinou to zvládnou při pár kaloriích J. Mnozí je označují jako potraviny budoucnosti.

superfoods_all4fit

Mezi jejich hlavní účinky na lidský organismus patří schopnost zvyšovat energii, vitalitu a sílu. Zároveň povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu (tzv. hormonu štěstí), zlepšují sexuální aktivitu a detoxikují organismus. Vyživují tělo zevnitř a tím se jeho krása a zdraví projeví i navenek. Superpotraviny pomáhají vyživovat mozek, kosti, svaly, zuby, nehty, kůži, srdce, játra, ledviny, plíce a reprodukční systém.

Jak se to stalo, že existují potraviny, které jsou takto kvalitní po stránce nutriční i výživové? Drsné podmínky jako jsou na příklad pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v superpotravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot, kterých se nám jinak často nedostává. Superpotravina přitom není žádný industriálně vyrobený zázrak. Naopak, o jejich síle věděly už dávné civilizace. Tak např. bobule Goji, neboli Kustovnice Čínská, jak sám už název napovídá, byly důležitou součástí starověké Čínské medicíny. Quinou užívali Inkové na území dnešního Peru a Chille již před 5000 lety. Chia semínka zase velmi dobře znali Aztékové.

Tyto potraviny by měly být konzumovány v přirozeném stavu, tedy nejlépe v syrové formě. Jinak o mnohé enzymy, vitamíny, proteiny a ostatní látky, díky kterým jsou tak jedinečné, pochopitelně přijdou.

Co všechno tedy superpotraviny obsahují?

  • vitamíny
  • minerály
  • enzymy (určující rychlost a povahu chemických reakcí a řídící většinu biochemických procesů v našem organismu)
  • koenzymy (nízkomolekulární látky, které při reakcích způsobují regeneraci)
  • antioxidanty
  • vlákninu
  • stopové prvky
  • esenciální mastné kyseliny

K superpotravinám se obecně řadí i většina ořechů (jako jsou např. kešu, mandle, vlašské ořechy apod.), semínek, luštěnin (čočka, fazole, sója) a některé druhy ovoce, hlavně to bobulovité (borůvky, maliny, ostružiny) nebo třeba granátové jablko, brokolice a avokádo. Mimo těchto jsou samozřejmě i jiné, exotické superpotraviny, jako jsou např. kakaové boby, Noni nebo-li Morinda citrifolia, Goji, Guarana apod.

Autor: Kateřina Novotná


SURVIVAL ENZYMES FAIR POWER®SURVIVAL MULTIVITAMIN FAIR POWER®REFLEX NUTRITION COENZYME Q10 90CPS.