Vitamin C

Začíná pomalu zima a s ním na spoustu lidí přichází nachlazení, proto se rozhodnou zvýšit příjem vitamínu C. Pojďme si o něm říct bližší informace. Vitamín C neboli kyselina L-askorbová je ve vodě rozpustný vitamín. Člověk si jej nedokáže sám syntetizovat, proto musí být přijímán v potravě. Je to velmi nestálá látka, poměrně rychle se rozkládá a ztrácí účinnost. Rozklad urychluje teplo, světlo nebo vzdušný kyslík.

Jeho vstřebávání v těle podporují bioflavonoidy, které se nacházejí v ovoci a zelenině, dále pak vápník nebo hořčík, naopak vstřebávání omezuje kouření, antikoncepční pilulky, antibiotika, acylpyrin a kortikosteroidy.

A v čem vitamín C najdeme? Překvapivě není nejvíce obsažen v citrusových plodech, ale nejvíce ho ve 100 g potraviny obsahuje guava a to 230 mg, černý rybíz 200 mg, zelená paprika 120 mg, zatímco v pomeranči a citronu je 54 mg.

VitaminC_1

Denní doporučená dávka vitamínu C je 60 mg. Zvýšit dávku je nutné v těhotenství
a při kojení až na 80 – 100 mg. Kuřáci by také měli zvýšit příjem, jelikož jedna cigareta zničí zhruba 100 mg vitamínu C.

 K čemu nám je v těle vitamín C prospěšný? Má příznivý vliv na krvetvorbu, napomáhá vstřebávání kyseliny listové (vit. B9) a železa, jelikož redukuje z potravin trojmocné železo na dvojmocné, a tím se stává vstřebatelné. Důležitý je i pro tvorbu kolagenu, který spojuje buňky v dásních a šlachách. Pomáhá bílým krvinkám bojovat proti infekcím, zpevňuje jizvy, snižuje sklon k alergickým reakcím. Zvyšuje účinnost léků při zánětech močových cest. Brání oxidaci škodlivého LDL cholesterolu (cholesterol o nízké hustotě, tělu škodlivý) na ještě více nepříznivou formu VLDL (velmi nízká hustota, tělu nebezpečný), tudíž snižuje hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a riziko vzniku krevních sraženin. Také může pomoci předejít šedému zákalu oční čočky. Působí antioxidačně a může neutralizovat působení volných radikálů, které spouštějí stárnutí a nádorové změny v buňkách.

Pokud trpíme nedostatkem, naše tělo nám to signalizuje častým nachlazením a infekcemi, nedostatkem energie, krvácením z dásní a nosu, krev se objevuje i v moči nebo stolici, snadno se tvoří modřiny, pomalu se hojí rány a na kůži se objevují červené pupínky.  U dětí se projevuje porucha kostí, které nemají potřebnou pevnost a deformují se. Způsobuje také menší vzrůst dítěte.

VitaminC_2

Naopak přijímání ve vysokých dávkách také není pro náš organismus prospěšné. Nadměrný příjem vitamínu (až 5 g denně) může být toxický. Toxicita se projevuje průjmem, zvýšeným močením a citlivějším osobám se objeví kožní vyrážky, tzv. kopřivka. Zvyšuje se riziko vzniku ledvinových a močových kamenů. Pokud už z nějakého důvodu přijímáme vitamín C ve vyšších dávkách, doporučuji zvýšit příjem hořčíku, díky němuž se předejde tvorbě kamenů. Větší dávky vitamínu C snižují účinnost některých léků, například osobám onemocněné diabetem 2. typu nebo osobám s vyšším krevním tlakem stačí ke snížení účinnosti už 500 mg.

Vysoké dávky vitamínu C dle některých průzkumů mohou prodloužit dobu přežití při nádorovém bujení. Je potřeba přijímat megadávky až 20 g.  Není prokázané, zda tyto dávky reakcemi v těle opravdu pomohou zastavit nekontrolovatelné bujení, jisté ale je, že alespoň zmírní bolesti a my tím nemusíme tolik přetěžovat svá játra léky na bolest.

Autor: Kristýna Veselá


 

 

VitaminC_produkt1 VitaminC_produkt2
VitaminC_4 VitaminC_3